Lot opóźniony o ponad 3h? Odwołany?
Nie wpuszczono Cię na pokład?
Uzyskaj nawet 2500 zł
odszkodowania

nie wybranoopóźnienieodwołanieoverbookingprzesiadkainne

Niniejszym akceptuję Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną serwisu Refundis.com dostępny na na stronie refundis.com/regulamin. Tym samym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę Refundis sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej Wydział VI Gospodarczy KRS pod numerem 0000739343, moich danych osobowych w celach realizacji umowy o świadczenie usług dochodzenia odszkodowania od linii lotniczych, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Pełna treść polityki prywatności zawierająca informacje o sposobie przetwarzania danych osobowych oraz o prawach użytkowników serwisu dostępna jest pod adresem refundis.com/polityka-prywatnosci.

Na podstawie art.6 ust.1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę Refundis sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej Wydział VI Gospodarczy KRS pod numerem 0000739343, moich Danych osobowych w celach marketingowych (w tym w szczególności otrzymywania ofert marketingowych), wyrażam zgodę na przesyłanie przez spółkę Refundis sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu informacji handlowych (w tym w szczególności informacji o organizowanych konkursach, imprezach, promocjach cenowych), wyrażam zgodę na udział w ankietach oraz subskrypcję newslettera, drogą elektroniczną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz.1204 z późn. zm.).

Dziękujemy za zgłoszenie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, aby poinformować o możliwej kwocie odszkodowania.
Jeśli znasz kogoś, kto miał bilet na ten sam lot,
daj mu o nas znać. Pomożemy i jemu!
opóźniony lot

Co to są nadzwyczajne okoliczności?

Główną przyczyną odmawiania wypłaty odszkodowań lotniczych jest zasłanianie się przez przewoźników okolicznościami nadzwyczajnymi lub siłą wyższą. Czym jednak są nadzwyczajne okoliczności i kiedy rzeczywiście rekompensata za odwołany lot może nie mieć miejsca? Wyjątkowe okoliczności niezależne od przewoźnika muszą być niemożliwe do uniknięcia, mimo podjęcia wszelkich możliwych starań.

— Problemy z lotem? Zgłoś się do nas. —

 

Zgodnie z prawem unijnym nadzwyczajne okoliczności to:

  • warunki pogodowe uniemożliwiające dany lot,
  • zagrożenia bezpieczeństwa (w tym destabilizacja polityczna),
  • zamknięcie przestrzeni powietrznej,
  • strajki pracowników niezatrudnionych przez przewoźnika,
  • usterki techniczne spowodowane siłą wyższą, całkowicie niezależną od przewoźnika.

Jakie przyczyny odwołania lotu nie są związane z nadzwyczajnymi okolicznościami?

Odszkodowanie za odwołany lot przysługuje wtedy, gdy przyczyną odwołania jest wydarzenie, któremu linia lotnicza mogła zapobiec. Są to na przykład:

  • usterka techniczna samolotu (problemy techniczne powinny być wykryte przez obsługę naziemną, na co ma wpływ linia lotnicza),
  • zderzenie samolotu z ruchomymi schodami bądź innym obiektem znajdującym się na płycie lotniska,
  • strajki pracowników danej linii lotniczej (w zależności od interpretacji sądu).

Warto pamiętać, że nawet jeśli lot został odwołany lub opóźniony ze względu na zaistnienie nadzwyczajnych okoliczności, to i tak pasażerowi należy się prawo do zwrotu poniesionych kosztów zakupu biletu (w całości, wraz z podatkami i opłatami transakcyjnymi). Pasażer może również ubiegać się o zmianę planu podróży na jak najbliższy dogodny dla niego czas. Przewoźnik musi także zapewnić poszkodowanym opiekę, w tym pokryć koszty wyżywienia, dojazdu czy noclegu.

Co to są nadzwyczajne okoliczności?
5 (100%) 3 votes

aktualizacja: 01.03.2019