Lot opóźniony o ponad 3h? Odwołany?
Nie wpuszczono Cię na pokład?
Uzyskaj nawet 2500 zł
odszkodowania

nie wybranoopóźnienieodwołanieoverbookingprzesiadkainne

Niniejszym akceptuję Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną serwisu Refundis.com dostępny na na stronie refundis.com/regulamin. Tym samym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę Refundis sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej Wydział VI Gospodarczy KRS pod numerem 0000739343, moich danych osobowych w celach realizacji umowy o świadczenie usług dochodzenia odszkodowania od linii lotniczych, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Pełna treść polityki prywatności zawierająca informacje o sposobie przetwarzania danych osobowych oraz o prawach użytkowników serwisu dostępna jest pod adresem refundis.com/polityka-prywatnosci.

Na podstawie art.6 ust.1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę Refundis sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej Wydział VI Gospodarczy KRS pod numerem 0000739343, moich Danych osobowych w celach marketingowych (w tym w szczególności otrzymywania ofert marketingowych), wyrażam zgodę na przesyłanie przez spółkę Refundis sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu informacji handlowych (w tym w szczególności informacji o organizowanych konkursach, imprezach, promocjach cenowych), wyrażam zgodę na udział w ankietach oraz subskrypcję newslettera, drogą elektroniczną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz.1204 z późn. zm.).

Dziękujemy za zgłoszenie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, aby poinformować o możliwej kwocie odszkodowania.
Jeśli znasz kogoś, kto miał bilet na ten sam lot,
daj mu o nas znać. Pomożemy i jemu!
odwołany lot

Odwołany lot – odszkodowania wg rozporządzenia UE

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego (261/2004), pasażerom, których loty zostały odwołane, przysługuje wiele praw, w tym zwrot pełnego kosztu biletu lub zmiana planu podróży na inny alternatywny lot w najwcześniejszym możliwym terminie dogodnym dla pasażera oraz oczywiście pieniężne odszkodowanie za odwołany lot.

Przeczytaj kompleksowy poradnik o odszkodowaniach za odwołane loty. Zapraszamy >>>

Kiedy lot można uznać za odwołany?

Zanim jednak pasażer zdecyduje się na którąkolwiek opcję dochodzenia swoich praw, należy dowiedzieć się, czym dokładnie jest odwołanie lotu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lot może zostać uznany za odwołany, jeśli:

 • lot się nie odbył,
 • pierwotny rozkład lotu został zmieniony i pasażer musiał zostać przeniesiony na inny lot,
 • samolot wystartował, ale z różnych przyczyn zawrócił do portu odlotu, a pasażer został przeniesiony na inny lot,
 • pasażer wylądował w innym porcie lotniczym, niż wskazany na jego bilecie (chyba, że wcześniej pasażer zaakceptował w formie pisemnej zmianę planu podróży lub kiedy port lotniczy przylotu i pierwotnego miejsca docelowego obsługują loty do tego samego miasta lub regionu, wtedy lot traktowany jest jako opóźniony).

Kiedy przysługuje odszkodowanie za odwołany lot

Odszkodowanie za odwołany lot przysługuje pasażerowi, jeżeli został on poinformowany o odwołaniu nie krócej niż 14 dni przed planowanym czasem odlotu. Linie lotnicze mają obowiązek wykazania, że poinformowały osobę poszkodowaną osobiście o odwołaniu lotu, oraz podania daty, kiedy to zrobiły. Istnieje wiele wyjątków od tej reguły.

Odszkodowanie nie przysługuje pasażerom jeśli:

 • pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu od 2 tygodni do 7 dni przed planowanym czasem odlotu i równocześnie zaproponowano im zmianę planu podróży umożliwiającą im wylot nie wcześniej niż 2 godziny przed planowanym i przylot do miejsca docelowego nie później niż 4 godziny po planowanym,
 • pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu w okresie krótszym niż 7 dni przed planowanym czasem odlotu i równocześnie zaproponowano im zmianę planu podróży umożliwiającą im wylot nie wcześniej niż 1 godzinę przed planowanym i przylot do miejsca docelowego nie później niż 2 godziny po planowanym,
 • wystąpiły tzw. nadzwyczajne okoliczności bądź siła wyższa.

Linia lotnicza może zmniejszyć odszkodowanie aż o 50% w przypadku, gdy zaoferowano pasażerowi lot alternatywny, którego czas przylotu nie przekracza planowego czasu przylotu pierwotnie zarezerwowanego o:

 • 2 godziny w przypadku lotów o długości do 1500 km,
 • 3 godziny  w przypadku lotów na dystansie 1500-3500 km,
 • 4 godziny dla lotów o długości większej niż 3500 km.

Wysokość odszkodowania za odwołany lot

Wysokość odszkodowania za odwołany lot należnego pasażerowi zależy od odległości, jaka miała zostać pokonana w trakcie lotu. Pasażer może otrzymać:

 • odszkodowanie w wysokości 250 euro, jeśli długość lotu wynosi do 1500 km,
 • odszkodowanie w wysokości 400 euro, jeśli długość lotu wynosi od 1500 km do 3500 km,
 • odszkodowanie w wysokości 600 euro, jeśli długość lotu wynosi ponad 3500 km.
Oceń ten artykuł

aktualizacja: 16.01.2019