dane statystyczne - linie lotnicze

Popularność linii czarterowych – 3 kw. 2018

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował raporty za trzeci kwartał 2018 roku. Wynika z nich, że od stycznia do końca września linie czarterowe zanotowały w Polsce potężny boom przewożąc 4,9 mln pasażerów. To oznacza wzrost w stosunku do tego samego okresu 2017 roku aż o 36%.

Linie czarterowe – top5

Pierwszą piątkę największych przewoźników czarterowych stanowili:

  1. Small Planet – 25% udziałów w rynku,
  2. Enter Air – 24% udziałów,
  3. Travel Service / Smartwings – 20% udziałów,
  4. Ryanair-Sun – 11% udziałów,
  5. Onur Air – 5% udziałów.

Small Planet jesienią 2018 ogłosiła przyspieszone postępowanie układowe, ale w styczniu zapadła decyzja o jego umorzeniu. Spółka ostatecznie najprawdopodobniej zakończy działalność i ogłosi oficjalną upadłość. To oznacza, że w 2019 roku inni przewoźnicy sięgną po czwartą część rynku.

Enter Air w okresie I-III kw. 2019 roku zanotował wzrost liczby przewiezionych pasażerów z 982 tys. do 1,2 mln (+19%). Było to możliwe dzięki rozwojowi floty i umowom z największymi biurami podróży w Polsce.

Czwarte miejsce zajął debiutant na rynku czarterów – Ryanair Sun. Ta czarterowa spółka córka największych europejskich linii rejsowych będzie z pewnością jednym z głównych wygranych w 2019 roku, ponieważ dysponuje największymi możliwościami, aby zastąpić Small Planet.

Koncentracja

Porównując rok 2018 z 2017 można zauważyć, że poziom koncentracji rynku w rękach wiodących przewoźników uległ zmniejszeniu. W 2017 roku (pierwsze trzy kwartały) w rękach trzech wiodących przewoźników czarterowych (Small Planet, Enter Air i Travel Service) było aż 85% tego rynku, podczas gdy w 2018 roku (porównywalny okres) ich udział spadł do 69%. To wciąż bardzo dużo, ale zmiana taka dawałaby nadzieję na poprawę cen.

W 2019 roku okaże się, czy ostatecznie rynek wróci do wysokich poziomów koncentracji, czy może mniejsze linie czarterowe (np. Air Cairo, Ellinair, SunExpress, itp.) będą w stanie skutecznie walczyć w biurach podróży o przejęcie kontraktów po Small Planet. Na pewno linia Enter Air rozbudowująca swoją flotę samolotów oraz szybko rosnący Ryanair-Sun (BUZZ) będą również chcieli przejąć jak największą część rynku po SP.

Źródło danych: ULC

Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy Enter Air, Travel Service, Ryanair-Sun lub inną linią?

Podaj numer lotu i datę, a poinformujemy Cię o przysługującym Ci odszkodowaniu.

 

autor: Bartosz Załęcki, aktualizacja: 15.03.2019

Strona
główna
Wypełnij
zgłoszenie
Poinformuj
znajomych