Lot opóźniony o ponad 3h? Odwołany?
Nie wpuszczono Cię na pokład?
Uzyskaj nawet 2500 zł
odszkodowania

nie wybranoopóźnienieodwołanieoverbookingprzesiadkainne

Niniejszym akceptuję Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną serwisu Refundis.com dostępny na na stronie refundis.com/regulamin. Tym samym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę Refundis sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej Wydział VI Gospodarczy KRS pod numerem 0000739343, moich danych osobowych w celach realizacji umowy o świadczenie usług dochodzenia odszkodowania od linii lotniczych, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Pełna treść polityki prywatności zawierająca informacje o sposobie przetwarzania danych osobowych oraz o prawach użytkowników serwisu dostępna jest pod adresem refundis.com/polityka-prywatnosci.

Na podstawie art.6 ust.1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę Refundis sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej Wydział VI Gospodarczy KRS pod numerem 0000739343, moich Danych osobowych w celach marketingowych (w tym w szczególności otrzymywania ofert marketingowych), wyrażam zgodę na przesyłanie przez spółkę Refundis sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu informacji handlowych (w tym w szczególności informacji o organizowanych konkursach, imprezach, promocjach cenowych), wyrażam zgodę na udział w ankietach oraz subskrypcję newslettera, drogą elektroniczną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz.1204 z późn. zm.).

Dziękujemy za zgłoszenie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, aby poinformować o możliwej kwocie odszkodowania.
Jeśli znasz kogoś, kto miał bilet na ten sam lot,
daj mu o nas znać. Pomożemy i jemu!
prawa pasażerów

Prawa pasażerów wg rozporządzenia UE

Podczas podróży przytrafić się mogą wszelkiego rodzaju nieprzewidziane wydarzenia. Warto wtedy pamiętać o swoich prawach i dochodzić ich w odpowiedni sposób. Prawa pasażerów linii lotniczych zawarte są w rozporządzeniu 261/2004 Parlamentu Europejskiego. Przepisy te swoją ochroną obejmują pasażerów lotów wewnątrzunijnych lub zaczynających się albo kończących w jednym z państw Unii Europejskiej. Takie same zasady obowiązują w przypadku wszystkich przewoźników (linii tradycyjnych, niskokosztowych i czarterów), bez względu na cenę biletu, klasę podróży i klasę rezerwacyjną.

— Problemy z lotem? Zgłoś się do nas. —

Prawa pasażerów linii lotniczych obowiązują w przypadku:

  • lotów w obrębie UE obsługiwanych przez linie lotnicze z UE lub z kraju spoza UE,
  • lotów z kraju spoza UE do UE obsługiwanych przez linie lotnicze z UE,
  • lotów z UE do kraju spoza UE obsługiwanych przez linie lotnicze z UE lub z kraju spoza UE,
  • jeszcze nieotrzymanych świadczeń (odszkodowanie, zmiana planu podróży, pomoc ze strony linii lotniczych) na podstawie odpowiednich przepisów kraju spoza UE w związku z problemami dotyczącymi danego lotu.

Warto pamiętać, że przepisy Unii Europejskiej dotyczące praw pasażerów linii lotniczych obejmują 28 krajów należących do UE, w tym Gwadelupę, Gujanę Francuską, Martynikę, Majottę, Reunion, Saint-Martin (Antyle Francuskie), Azory, Maderę i Wyspy Kanaryjskie oraz Islandię, Norwegię i Szwajcarię. Do UE nie należą Wyspy Owcze, Wyspa Man i Wyspy Normandzkie.

Kiedy nie obowiązują prawa pasażerów linii lotniczych?

Linie lotnicze nie muszą wypłacać odszkodowania przypadku, kiedy to z winy pasażera jego zarezerwowany lot się nie odbył. Są to sytuacje, kiedy na przykład pasażer spóźni się na lot, przyjedzie zbyt późno na lotnisko i nie będzie na czas odprawiony. Prawa pasażerów linii lotniczych nie obowiązują również wtedy, gdy z powodu opóźnienia poprzedniego lotu pasażer spóźni się na kolejny lot, a oba loty nie są częścią jednej rezerwacji.

Prawo do odszkodowania nie przysługuje pasażerom, jeżeli odwołanie lub opóźnienie lotu było spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności. Do nadzwyczajnych okoliczności należą m.in. złe warunki pogodowe, zamknięcie przestrzeni powietrznej bądź strajki pracownicze, ale tylko wtedy, gdy nie są to pracownicy linii lotniczych. Jednak nawet wtedy, gdy przewoźnik nie jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania, musi zaoferować pasażerom zwrot kosztów biletu oraz opiekę w czasie oczekiwania na nowy lot. W skład wspomnianej opieki wchodzą posiłki lub zakwaterowanie.

Prawa pasażerów wg rozporządzenia UE
4.3 (86.67%) 3 vote[s]
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
online free course

autor: imie i nazwisko, aktualizacja: 16.01.2019

Strona
główna
Wypełnij
zgłoszenie
Poinformuj
znajomych