raport punktualności

Raport punktualności linii lotniczych – grudzień 2018

Brytyjska firma OAG opublikowała nowy raport punktualności za grudzień 2018. W raporcie tym wskazuje na dwa kluczowe parametry świadczące o punktualności lotów:

  • on-time-performance oraz
  • cancellation rate.

On-time-performance wskazuje na procent lotów, które nie miały żadnego opóźnienia lub opóźnienie nie przekroczyło 15 minut. Przykładowy OTP na poziomie 75% oznacza, że trzy czwarte lotów spóźniło się mniej niż o 15 minut lub wcale. W jasny sposób wynika z tego, że pozostałe 25% lotów spóźniło się więcej niż o kwadrans.

Cancellation rate pokazuje natomiast jaki procent lotów danego przewoźnika został w danym miesiącu odwołany.

W całym obszarze EMEA działa więcej niż 200 linii lotniczych, ale nie wszystkie one są dla polskiego klienta istotne. W Polsce sześć największych linii rejsowych odpowiada za 85% rynku lotniczego (dane: ULC za rok 2017). Są to Ryanair, LOT, Wizz Air, Lufthansa, Norwegian i EasyJet. Ważnym kryterium ostatecznej oceny powinna być też wielkość linii lotniczej. Zupełnie inaczej zarządza się flotą 10 a inaczej flotą 100 samolotów.

Dlatego w naszym artykule analizujemy tylko przewoźników, których floty zrealizowały ponad 5000 lotów, a w Polsce są w Top6.

Odwołane loty

W ostatnich sześciu miesiącach 2018 roku widać typową sezonową poprawę odsetka odwoływanych lotów. Po zakończeniu najintensywniejszego okresu roku punktualność połączeń stopniowo się poprawiała.

współczynnik odwołanych lotów

Porównując grudzień 2018 do wcześniejszych lat widzimy, że większość analizowanych linii lotniczych nie była w stanie wrócić do poziomów z 2016 roku. (Grudzień 2017 był zaburzony dla całego rynku ze względu na pogodę w Europie.) Bardzo dobre wyniki osiągnął Ryanair, który na tle analizowanych linii jest największy, a jednak odwołał najmniej, bo tylko 0,2% lotów (112 lotów). Najgorzej w tym zestawieniu wypadają te najbardziej tradycyjne linie lotnicze, które musiały w grudniu 2012 odwołać 1,5% lotów (LH 610 lotów, LOT 154 loty).


współczynnik odwołanych lotów

Opóźnione loty

A kto się najczęściej spóźniał? Tę niechlubną konkurencję wygrała ponownie Lufthansa do spółki z Norwegian. A ponownie najbardziej punktualną linią okazuje się być Ryanair do spółki z Wizz Air.

 

współczynnik opóźnionych lotów

Strona
główna
Wypełnij
zgłoszenie
Poinformuj
znajomych