Lot opóźniony o ponad 3h? Odwołany?
Nie wpuszczono Cię na pokład?
Uzyskaj nawet 2500 zł
odszkodowania

nie wybranoopóźnienieodwołanieoverbookingprzesiadkainne

Niniejszym akceptuję Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną serwisu Refundis.com dostępny na na stronie refundis.com/regulamin. Tym samym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę Refundis sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej Wydział VI Gospodarczy KRS pod numerem 0000739343, moich danych osobowych w celach realizacji umowy o świadczenie usług dochodzenia odszkodowania od linii lotniczych, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Pełna treść polityki prywatności zawierająca informacje o sposobie przetwarzania danych osobowych oraz o prawach użytkowników serwisu dostępna jest pod adresem refundis.com/polityka-prywatnosci.

Na podstawie art.6 ust.1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę Refundis sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej Wydział VI Gospodarczy KRS pod numerem 0000739343, moich Danych osobowych w celach marketingowych (w tym w szczególności otrzymywania ofert marketingowych), wyrażam zgodę na przesyłanie przez spółkę Refundis sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu informacji handlowych (w tym w szczególności informacji o organizowanych konkursach, imprezach, promocjach cenowych), wyrażam zgodę na udział w ankietach oraz subskrypcję newslettera, drogą elektroniczną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz.1204 z późn. zm.).

Dziękujemy za zgłoszenie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, aby poinformować o możliwej kwocie odszkodowania.
Jeśli znasz kogoś, kto miał bilet na ten sam lot,
daj mu o nas znać. Pomożemy i jemu!
pasażerowie

Ryanair i Wizzair – wyścig o najlepszy “load factor”

IATA opublikowała dane o wynikach linii lotniczych za październik 2019. Naszą uwagę zwróciła średnia wartość tzw. “load factor” – współczynnika wypełnienia samolotów. Otóż średnio w październiku wśród pasażerskich lini lotniczych na świecie 81% miejsc podczas realizowanych lotów zostało z sukcesem sprzedanych, a tylko 19% miejsc pozostawało pustych. Jest to bardzo istotny wskaźnika dla rentowności przewoźników. W Europie wskaźnik ten był na jeszcze wyższym poziomie osiągając 85,7%.

Dla przykładu grupa Lufthansy w październiku 2019 osiągnęła “load factor” na poziomie 82,8%, a grupa IAG skupiona wokół British Airways (+Aer Lingus, +Iberia) osiągnęła wynik 85%. Przewoźnicy budżetowi potrafią osiągnąć jeszcze lepsze wyniki, jak np. Ryanair, który w tym okresie zapełnił samoloty w 96%! Wizzair nie ustąpił znacznie z wynikiem 95,3%.

Często porównywany do polskiego LOTu skandynawski przewoźnik Finnair osiągnął w tym czasie niezły współczynnik 82,3%. Niestety nie możemy przytoczyć danych dla LOTu, ponieważ nie są one podawane do publicznej wiadomości. Możemy się jedynie domyślać dlaczego…

autor: redakcja, aktualizacja: 12.12.2019

Strona
główna
Wypełnij
zgłoszenie
Poinformuj
znajomych