pasażerowie

Ryanair i Wizzair – wyścig o najlepszy “load factor”

IATA opublikowała dane o wynikach linii lotniczych za październik 2019. Naszą uwagę zwróciła średnia wartość tzw. “load factor” – współczynnika wypełnienia samolotów. Otóż średnio w październiku wśród pasażerskich lini lotniczych na świecie 81% miejsc podczas realizowanych lotów zostało z sukcesem sprzedanych, a tylko 19% miejsc pozostawało pustych. Jest to bardzo istotny wskaźnika dla rentowności przewoźników. W Europie wskaźnik ten był na jeszcze wyższym poziomie osiągając 85,7%.

Dla przykładu grupa Lufthansy w październiku 2019 osiągnęła “load factor” na poziomie 82,8%, a grupa IAG skupiona wokół British Airways (+Aer Lingus, +Iberia) osiągnęła wynik 85%. Przewoźnicy budżetowi potrafią osiągnąć jeszcze lepsze wyniki, jak np. Ryanair, który w tym okresie zapełnił samoloty w 96%! Wizzair nie ustąpił znacznie z wynikiem 95,3%.

Często porównywany do polskiego LOTu skandynawski przewoźnik Finnair osiągnął w tym czasie niezły współczynnik 82,3%. Niestety nie możemy przytoczyć danych dla LOTu, ponieważ nie są one podawane do publicznej wiadomości. Możemy się jedynie domyślać dlaczego…

autor: redakcja, aktualizacja: 12.12.2019

Strona
główna
Wypełnij
zgłoszenie
Poinformuj
znajomych