formularz odszkodowania

Formularz odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot

Formularz odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot powinien być udostępniony przez linię lotniczą. Nie jest to jednak praktykowane przez wszystkich przewoźników, a szczególnie rzadko przez linie czarterowe. Z tego artykułu dowiesz się:

 • jaka jest podstawa prawna roszczeń odszkodowawczych;
 • o jakie odszkodowanie możesz się ubiegać;
 • co musi się stać, abyś był uprawniony do odszkodowania;
 • o zwrot jakich kosztów dodatkowych możesz się ubiegać;
 • jakie są dopuszczalne drogi składania wniosków o odszkodowanie.

Rozporządzenie 261/04 o prawach pasażerów

Zgodnie z rozporządzeniem UE 261/2004 (o prawach pasażerów) linie lotnicze mają obowiązek wypłacić odszkodowanie, gdy realizowany przez nie lot uległ znacznemu opóźnieniu z winy samego przewoźnika.

Ustalenie tej winy nie zawsze jest proste. Dodatkowo niektóre linie lotnicze stosują różne zabiegi zniechęcające pasażerów do ubiegania się o odszkodowanie. Jednym z takich zabiegów bywa niejasna polityka rozpatrywania wniosków o odszkodowania.

Sytuacja byłaby dla pasażerów o wiele prostsza, gdyby istniał jeden standard formularza zgłaszania szkód. Niestety nie jest to praktykowane przez linie lotnicze.  Złożenie reklamacji wiąże się przez to często z długimi poszukiwaniami odpowiedniego formularza, formy, dokumentów, itp. Refundis pomaga w procesie reklamacyjnym już od tego najwcześniejszego etapu. W ten sposób znacząco oszczędzamy czas i nerwy naszych klientów.

Reklamacja jakiej wysokości

Wysokość odszkodowania o jakie możemy się ubiegać reguluje Rozporządzenie, a jego najważniejsze postanowienia przybliża poniższa tabela.

Od 3 do 4 godzin opóźnieniaWięcej niż 4 godziny opóźnieniaLot odwołanyOdległość
€250€250€250Mniej niż 1500 km
€400€400€400Loty wewnątrzwspólnotowe dłuższe niż 1500 km
€400€400€400Loty na odległości pomiędzy 1500 a 3500 km wykraczające poza granice UE
€300€600€600loty na odległości ponad 3500 km wykraczające poza granice UE
Od 3 do 4 godzin opóźnieniaOdległość
€250Mniej niż 1500 km
€400Loty wewnątrzwspólnotowe dłuższe niż 1500 km
€400Loty na odległości pomiędzy 1500 a 3500 km wykraczające poza granice UE
€300loty na odległości ponad 3500 km wykraczające poza obszar UE
Więcej niż 4 godziny opóźnieniaOdległość
€250Mniej niż 1500 km
€400Loty wewnątrzwspólnotowe dłuższe niż 1500 km
€400Loty na odległości pomiędzy 1500 a 3500 km wykraczające poza granice UE
€600loty na odległości ponad 3500 km wykraczające poza obszar UE
Lot odwołanyOdległość
€250Mniej niż 1500 km
€400Loty wewnątrzwspólnotowe dłuższe niż 1500 km
€400Loty na odległości pomiędzy 1500 a 3500 km wykraczające poza granice UE
€600Loty na odległości ponad 3500 km wykraczające poza granice UE

 

Podaj numer lotu i datę, a poinformujemy Cię o przysługującym Ci odszkodowaniu.

 

Kiedy mam prawo do reklamacji?

Aby wypełnić formularz odszkodowania za opóźniony lot warto wiedzieć, czy w ogóle pasażer ma do niego prawo. Musi zaistnieć szereg następujących warunków:

 • lot musi być odwołany lub opóźniony o ponad 3 godziny lub pasażer nie zdąży na lot przesiadkowy lub pasażer nie zostanie wpuszczony na pokład;
 • jeśli lot był opóźniony, to musimy udowodnić, że stawiliśmy się do odprawy;
 • wina za opóźnienie musi leżeć po stronie linii lotniczej – operatora lotu;
 • jeśli chcemy się ubiegać o zwrot dodatkowo poniesionych kosztów, to musimy zachować wszelkie paragony dokumentujące takie wydatki.

Co więcej istotne jest pochodzenie linii lotniczej i trasa lotu. Sprawdź w poniższej tabeli na jakich trasach działa rozporządzenie WE 261/04:

rozpocząłem podróżzakończyłem podróżprawo do odszkodowania
w UEw UEprzysługuje mi bez względu na siedzibę linii lotniczej
w UEpoza UEprzysługuje mi bez względu na siedzibę linii lotniczej
poza UEw UEprzysługuje mi jeśli linia lotnicza jest zarejestrowana na terenie UE
poza UEpoza UEnie przysługuje

Zwrot za koszty dodatkowe

W przypadku przeciągającego się opóźnienia lotu linia lotnicza musi zapewnić oczekującym pasażerom odpowiednią opiekę, czyli:

 • napoje i jedzenie w odpowiedniej ilości,
 • nocleg, jeśli oczekiwanie ma potrwać przez jedną lub więcej nocy,
 • transport między lotniskiem a miejscem noclegu.

Jeśli nie otrzymałeś od linii lotniczej powyższego wsparcia i musiałeś samodzielnie się o nie zatroszczyć, to koniecznie kolekcjonuj wszelkie rachunki i paragony. Takie koszty można dołączyć do wniosku o odszkodowanie i podlegają one dodatkowemu zwrotowi przez przewoźnika.

Nie każdy formularz odszkodowania za opóźniony lot zawiera odpowiednią pozycję do zaznaczenia takich dodatkowych wydatków. Dlatego często trzeba aktywnie zabiegać o taką dodatkową rekompensatę.

Formularz odszkodowania – gdzie szukać

Każda linia lotnicza powinna w swoim regulaminie określić sposób rozpatrywania reklamacji. Co prawda przewoźnik nie powinien ograniczać pasażerów w wyborze tego sposobu, jednak w rzeczywistości to pasażer musi się dostosować do przewoźnika.

Najczęściej mamy do czynienia z następującymi drogami składania reklamacji:

 • formularz odszkodowania online;
 • formularz odszkodowania online, ale dostępny tylko po zalogowaniu;
 • korespondencja e-mail;
 • forma pisemna.

Można powiedzieć, że co linia lotnicza, to obyczaj. Ryanair, Wizz Air, LOT, Lufthansa i Eurowings, Norwegian, SAS, KLM, AirFrance i inni – każdy wprowadził inne procedury obsługi wniosków odszkodowawczych.

Niektóre regulaminy zawierają zapisy, które zbyt mocno ograniczają prawa pasażerów. Wtedy warto zgłosić się np. do Refundis, żeby wspólnie ocenić ze specjalistami szansę powodzenia zgłoszenia odszkodowawczego.

Złożyłem wniosek o odszkodowanie. Co dalej?

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w cierpliwość i może jeszcze coś antystresowego. Odpowiedź od linii lotniczej czasami przyjdzie po kilku godzinach, czasami po kilku dniach, czasami po 30 dniach, a czasami w ogóle.

Jak już otrzymamy wiadomość, to z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy w niej informację, że dana linia lotnicza nie była winna opóźnienia. Bo burza, bo strajk, bo mgła, bo tak. Musimy więc przystąpić do weryfikacji otrzymanej informacji i ustalić stan faktyczny. Czy burza naprawdę wystąpiła na naszym lotnisku, czy 300 km dalej. A może strajk nie dotyczył wskazanego lotu, tylko miał miejsce w zupełnie innym kraju. Czy mgła miała miejsce w dniu zdarzenia, czy 3 dni wcześniej. Musimy być pewni, co się wydarzyło i z czyjej winy, bo sprawa może skończyć się sądzie.

W razie odmowy przez przewoźnika wypłaty odszkodowania mogą Państwo rozważyć oddanie sprawy do sądu. I tu, jeśli prowadzą Państwo swoją sprawę samodzielnie, pojawia się ryzyko związane ze zwiększonymi kosztami. Muszą Państwo zainwestować nie tylko swój czas i nerwy, ale również opłaty sądowe. A w przypadku przegranego procesu niezbędne będzie również pokrycie kosztów adwokata strony zwycięskiej (strona przegrywająca opłaca koszty prawnika zwycięzcy).

Jeśli zatem chcą Państwo uniknąć straconego czasu, nerwów, a czasami nawet pieniędzy, to prosimy wypełnić formularz odszkodowania Refundis.

Dlaczego starać się o odszkodowanie z Refundis?

 • Nie ponosisz żadnego ryzyka. Całe ryzyko postępowania jest po stronie Refundis. Pobierzemy część z wypłaconej kwoty odszkodowania tylko w przypadku sukcesu. W żadnym innym wypadku nie pobierzemy opłat.
 • Nie musisz się niczym zajmować. Całą korespondencją z liniami lotniczymi, lotniskami i urzędami zajmiemy się my.
 • Nie musisz się znać na prawie konsumenckim, rozporządzeniach, wyrokach. Refundis współpracuje z kancelariami, które są kompetentne w takich sprawach.
 • Możesz nam zaufać, że nie poddamy się po pierwszej negatywnej odpowiedzi. Czasami to może potrwać, ale również w naszym interesie jest skuteczne dochodzenie odszkodowania.

aktualizacja: 11.11.2019

Strona
główna
Wypełnij
zgłoszenie
Poinformuj
znajomych