Opóźniony lot czarterowy – jak uzyskać odszkodowanie

Odszkodowanie za opóźniony czarter najczęściej wynika z nieprzyjemnych sytuacji, jakich doświadczamy podczas lotu na lub z wakacji. Jest to szczególnie irytujące, ponieważ wakacje powinno się spędzać na wypoczynku, a nie na wielogodzinnym traceniu czasu na lotniskach.

Ile może wynieść odszkodowanie za lot czarterowy?

Co do zasady odszkodowanie za opóźniony czarter jest dokładnie takie samo jak za lot rejsowy. Najważniejsze parametry do obliczenia odszkodowania to długość opóźnienia oraz odległość lotu. Najlepiej ilustruje to poniższa tabela:

 

Od 3 do 4 godzin opóźnieniaWięcej niż 4 godziny opóźnieniaLot odwołanyOdległość
€250€250€250Mniej niż 1500 km
€400€400€400Loty wewnątrzwspólnotowe dłuższe niż 1500 km
€400€400€400Loty na odległości pomiędzy 1500 a 3500 km wykraczające poza granice UE
€300€600€600loty na odległości ponad 3500 km wykraczające poza granice UE
Od 3 do 4 godzin opóźnieniaOdległość
€250Mniej niż 1500 km
€400Loty wewnątrzwspólnotowe dłuższe niż 1500 km
€400Loty na odległości pomiędzy 1500 a 3500 km wykraczające poza granice UE
€300loty na odległości ponad 3500 km wykraczające poza obszar UE
Więcej niż 4 godziny opóźnieniaOdległość
€250Mniej niż 1500 km
€400Loty wewnątrzwspólnotowe dłuższe niż 1500 km
€400Loty na odległości pomiędzy 1500 a 3500 km wykraczające poza granice UE
€600loty na odległości ponad 3500 km wykraczające poza obszar UE
Lot odwołanyOdległość
€250Mniej niż 1500 km
€400Loty wewnątrzwspólnotowe dłuższe niż 1500 km
€400Loty na odległości pomiędzy 1500 a 3500 km wykraczające poza granice UE
€600Loty na odległości ponad 3500 km wykraczające poza granice UE

Dla kogo?

Specyfiką lotów czarterowych jest, że rzadko latamy nimi w pojedynkę. Zazwyczaj są to loty w parze lub większą grupą. Odszkodowanie za lot czarterowy (opóźniony lub odwołany) przysługuje  tym pasażerom, którzy mieli wykupione miejsca. To oznacza, że np. dzieci w wieku do 2 lat najczęściej nie będą uprawnione do odszkodowania, ponieważ zazwyczaj podróżują na kolanach rodziców.

Dzieci w wieku pomiędzy 2 a 18 lat posiadające własne miejsce w danym locie będą uprawnione do odszkodowania. W ich imieniu jednak musi wystąpić rodzic lub opiekun prawny.

Każdy z pełnoletnich pasażerów może ubiegać się o odszkodowanie samodzielnie lub w grupie. W przypadku lotów wakacyjnych najczęstszą praktyką jest występowanie z roszczeniem wspólnie przez całą podróżującą rodzinę.

Ile może trwać oczekiwanie na odszkodowanie – czarter

Zazwyczaj odzyskanie odszkodowania od linii czarterowych to długi i skomplikowany proces. Należy uzbroić się w cierpliwość i starannie dopilnować wszystkich szczegółów, aby nie dać pretekstu do odrzucenia zgłoszenia. Od zgłoszenia wniosku do wypłaty odszkodowania mogą minąć 3, 6, 12 albo i więcej miesięcy. Należy dodać, że zdarzają się natychmiastowe wypłaty odszkodowań, niestety nie jest to jednak normą.

Na co zwrócić uwagę?

Dokumenty

Bilety – w przypadku lotów czarterowych rzadko otrzymamy bilet do ręki. Najczęściej na lotnisku zostaniemy obsłużeni bezbiletowo na podstawie umowy wycieczki oraz dowodu tożsamości.

Numer rezerwacji (Booking Reference, Passenger Name Record) – znajdziesz go łatwo na każdym bilecie na lot rejsowy. W przypadku lotów czarterowych często nie jest podawany pasażerom. To niestety czasami rodzi pewne trudności, gdy próbujemy ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony czarter.

Umowa z tour operatorem – bardzo ważny dokument w przypadku lotów bezbiletowych.

Komunikaty

Zbieraj wszystkie komunikaty dotyczące planowanych i realnych godzin odlotów/przylotów. Zwracaj uwagę, czy są podawane przyczyny opóźnień.

Rachunki

Jeśli Twój lot się znacząco opóźnił i musisz sam zadbać o swoje wyżywienie lub nawet dodatkowy nocleg, to zbieraj dokładnie wszystkie paragony dodatkowych zakupów. Warto je również opisać w celach dowodowych (np. kanapki dla 4-osobowej rodziny). Odszkodowanie za opóźniony lot można zwiększyć właśnie o kwoty, które wydałeś na swoje podstawowe potrzeby w oczekiwaniu na lot. Ma to jednak miejsce tylko w przypadku, jeśli przewoźnik nie zapewnił Ci należytej opieki.

Loty czarterowe w Polsce – dane

  • 1 mln 860 tys. – tylu pasażerów w ruchu czarterowym zostało przewiezionych w Polsce w pierwszej połowie 2018 roku
  • 36% – tyle wyniósł wzrost liczby pasażerów
  • Grecja, Hiszpania, Turcja – to kluczowe kierunki lotów czarterowych w tym okresie

Linie czarterowe działające w Polsce

Najwięcej pasażerów w ruchu czarterowym w pierwszej połowie 2018 roku wg danych ULC obsłużyły następujące linie:

  1. Enter Air – 461 tys. pasażerów;
  2. Small Planet – 428 tys. pasażerów;
  3. Travel Service / SmartWings – 408 tys. pasażerów;
  4. Ryanair Sun / BUZZ – 168 tys. pasażerów;
  5. Onur Sun – 86 tys. pasażerów;
  6. LOT Polish Airlines – 44 tys. pasażerów;

Problemy Small Planet

W 2018 roku Small Planet złożył wniosek o przyspieszone postępowanie układowe. To oznacza, że wszystkie zobowiązania linii lotniczej są analizowane pod kątem możliwości zaspokojenia z majątku spółki. Celem jest takie ułożenie się z wierzycielami, aby linia lotnicza mogła nadal działać. Postępowanie jednak przeciąga się i na koniec roku 2018 nie było wciąż oficjalnych komunikatów o możliwych terminach zakończenia procesu.

Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko.   Często masz do czynienia z osobami czekającymi na opóźnione lub odwołane loty? Pomóżmy im wspólnie współpracują. Zgłoś się do nas >>

aktualizacja: 15.03.2019

Strona
główna
Wypełnij
zgłoszenie
Poinformuj
znajomych