Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy BUZZ / Ryanair-Sun
Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy BUZZ (Ryanair-Sun) można uzyskać, gdy opóźnienie wynika z winy przewoźnika. Jak to ocenić? Przeczytaj poniższy artykuł lub pozwól nam to dla Ciebie bezpłatnie zweryfikować SPRAWDŹ BEZPŁATNIE
Jakie warunku muszą być spełnione, aby otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy BUZZ / Ryanair-Sun?
Co do zasady są cztery warunki, które wystarczają, aby starać się o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot.
- Lot był opóźniony o co najmniej 3 godziny (lub całkowicie odwołany).
- Wina za opóźnienie leży po stronie linii lotniej.
- Lot odbywał się w całości lub częściowo w Unii Europejskiej.
- Pasażer jest w stanie udowodnić, że miał ważny bilet i stawił się do odprawy na lot.
W przypadku linii BUZZ / Ryanair-Sun sugerujemy również, aby pozyskać od biura podróży kod rezerwacji na lot (booking reference number), co może znacznie przyspieszyć procedurę odszkodowawczą.
Trzygodzinne opóźnienie
Pasażerowie często popełniają błąd i przyjmują, że skoro musieli długo czekać na lotnisku wylotu, to należy im się odszkodowanie. Spóźnienie samolotu należy jednak liczyć w miejscu docelowym i to dokładnie w momencie, kiedy pasażerowie otrzymują zgodę na opuszczenie samolotu. Zgodnie z prawem europejskim dopiero w tym momencie kończy się lot i odpowiedzialność linii lotniczej za pasażerów.
Podaj jedynie numer i datę lotu, a poinformujemy Cię o przysługującym Ci odszkodowaniu. |
Kiedy wina za opóźnienie jest po stronie BUZZ / Ryanair-Sun?
Przyjmuje się, że opóźnienie lotu wynika z działalności linii lotniczej, o ile nie wystąpiły dość specyficzne okoliczności, takie jak np.
- zderzenie z ptakiem,
- pogoda uniemożliwiająca starty/lądowania,
- strajk pracowników personelu lotniska lub wieży kontroli lotów,
- względy bezpieczeństwa.
Nie należy do nadzwyczajnych okoliczności jednak zaliczać takich zdarzeń jak usterka samolotu czy brak dostępnej maszyny. Tego typu okoliczności Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoznacznie rozstrzygnął jako zdarzenia zależne od linii lotniczych, ponieważ utrzymanie dobrego stanu floty należy do ich obowiązków jako usługodawcy.
Masz podejrzenia, że może należeć Ci się odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair-Sun / BUZZ? Wypełnij nasz prosty formularz, a zweryfikujemy je dla Ciebie bezpłatnie.
Kto może się ubiegać o odszkodowanie za opóźniony lot BUZZ / Ryanair-Sun?
BUZZ obsługuje głównie loty czarterowe (wakacyjne), a na wakacje zazwyczaj podróżujemy w parach, większymi grupami lub kilkuosobowymi rodzinami. Odszkodowanie za lot czarterowy BUZZ / Ryanair-Sun (odwołany lub opóźniony) przysługuje osobom z miejscówkami. To znaczy, że pasażerowie w wieku poniżej 2 lat najczęściej nie mają prawa do odszkodowania, ponieważ lecą na kolanach opiekunów.
Dzieci pomiędzy 2 a 18 rokiem życia mają obowiązkowo wykupione własne miejsce i oczywiście są uprawnione do pełnej rekompensaty. Nie posiadają jednak pełnej zdolności do czynności prawnych, dlatego muszą być reprezentowane przez rodzica lub opiekuna prawny.
Pasażerowie po 18 roku życia mogą starać się o odszkodowanie za opóźniony lot BUZZ / Ryanair-Sun samodzielnie lub całą grupą. Starając się o roszczenie całą grupą upraszczamy sobie znacząco formalności.
BUZZ / Ryanair-Sun – o przewoźniku
BUZZ, tak samo jak jego poprzednik Ryanair Sun, ma siedzibę w Polsce. Ma to pewne konsekwencje dla firmy, pracownikow i pasażerów.
Z perspektywy pasażerów linia lotnicza mająca siedzibę w Polsce działa na polskim prawie reklamacyjnym. A w Polsce czas na wystąpienie o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot wynosi jedynie 12 miesięcy, najmniej w całej Unii Europejskiej.
Z perspektywy pracowników polskie prawo chroni ich relatywnie słabiej niż prawo w wielu innych krajach unijnych, ponieważ umożliwia zatrudnianie personelu pokładowego na inne sposoby niż tradycyjna umowa o pracę. Daje to pracodawcy dużo większą swobodę w zwalnianiu pracowników. Oby Ryanair-Sun z tego prawa nie korzystał.
Marka BUZZ czyli powrót do przeszłości
Marka linii lotniczych BUZZ została założona przez holenderski KLM w 2000 roku. Jako tania linia, która miała konkurować z rosnącymi w siłę tanimi przewoźnikami takimi jak EasyJet, GoFly czy Ryanair. KLM raczej eksperymentu nie zaliczył do udanych, ponieważ już w 2003 roku sprzedał BUZZa właśnie tej ostatniej firmie. Nie minęły kolejne dwa lata, jak Ryanair zdecydował o zawieszeniu marki BUZZ, a część jej połączeń włączył do własnej siatki lotów.
14 marca 2019 roku ogłoszono, że marka BUZZ wróci jako nowa nazwa dla Ryanair-Sun, czarterowej przystawki Ryanaira, mającej siedzibę w Warszawie w Polsce.