Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy Travel Service / SmartWings

Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy Travel Service / SmartWings jest możliwe do uzyskania, gdy lot z winy przewoźnika opóźniony jest o ponad 3 godziny. A jakie są inne warunki dla odszkodowania i kto może się o nie ubiegać?

Warunki, aby uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy SmartWings / Travel Service

Musi zostać spełnionych kilka warunków, aby pasażerowi przysługiwało odszkodowanie za opóźniony lot Travel Service / SmartWings. Konieczne jest posiadanie dokumentu podróży, czyli dla lotów czarterowych najczęściej takim dokumentem będzie rezerwacja wycieczki z właściwego biura podróży (Rainbow Tours, Itaka, Neckermann, Coral Travel, itp.). Upewnijmy się, że na rezerwacji zapisana jest nazwa linii lotniczej obsługującej lot.

Innym bardzo ważnym warunkiem jest realna przewina linii lotniczej. Wielogodzinne opóźnienie nigdy nie jest miłe dla pasażerów, jeśli jednak wynika np. ze względów bezpieczeństwa, to linia lotnicza nie będzie wypłacać odszkodowań.  Więcej możesz dowiedzieć się z artykułu o tzw. nadzwyczajnych okolicznościach.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy twój lot przypadek może podlegać  odszkodowaniu, to wypełnij formularz.

Jeśli chcesz sprawdzić wysokość ewentualnego odszkodowania, to przeczytaj artykuł o opóźnionych lotach.

Kto może się starać o odszkodowanie za opóźniony lot Travel Service / SmartWings?

Czarterami często lata się w parach lub w większych grupach. Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy Travel Service przysługiwać będzie osobom z wykupionymi miejscówkami. Oznacza to, że dziecko do 2 lat zazwyczaj nie otrzyma odszkodowania, ponieważ podróżuje zwyczajowo na kolanach rodziców. Ta interpretacja jednak może się kiedyś zmienić, pojawiają się bowiem pierwsze wyroki sądów dające niemowlętom prawo do rekompensaty. Póki co jednak są to wyroki z innych krajów.

Osoby w wieku między 2 a 18 lat muszą mieć wykupione miejsce i bezsprzecznie są uprawnione do odszkodowania. Nie posiadając jednak pełnej zdolności do czynności prawnych, muszą być reprezentowane przez rodzica lub opiekuna prawnego.

Pasażerowie pełnoletni mogą starać się o rekompensatę samodzielnie lub grupą. Najprościej jest wystąpić o odszkodowanie wspólnie całą podróżującą rodziną/grupą.

 

Podaj numer lotu i datę, a poinformujemy Cię o przysługującym Ci odszkodowaniu.

 

Ile się czeka na odszkodowanie w przypadku czarterów?

Odzyskiwanie odszkodowania od linii czarterowych często przeciąga się w czasie. Konieczna jest cierpliwość i skrupulatność, aby nie dostarczyć najmniejszego pretekstu do odrzucenia roszczenia. Od pierwszego zgłoszenia do momentu wypłaty należnych kwot mija często kilka miesięcy, a nierzadko i rok. Dodać należ, że błyskawiczne wypłaty też się zdarzają. Niestety wciąż zbyt rzadko.

SmartWings / Travel Service – o przewoźniku

Travel Service (obecnie SmartWings) to czeska grupa lotnicza operująca pod markami SmartWings (loty rejsowe) i Travel Service (loty czarterowe). Spółka zajmuje się również lotami biznesowymi oraz przewozami Cargo. Spółka powstała w 1997 roku w Pradze. W 2007 roku modernizując swoją flotę firma zamówiła Boeinga 787-8 Dreamliner, po kilku latach zmieniła jednak zamówienie na Boeingi 737 MAXy. W 2018 roku wszystkie spółki SmartWings przewiozły około 9 mln pasażerów.

Travel Service Polska to spółka córka w/w z siedzibą w Warszawie. Rozpoczęła operacje w maju 2012 roku.

Flota Travel Service / SmartWings

Travel Service / Smartwings już w 2013 roku zamówił 39 samolotów Boeing 737 MAX, które w najbliższych latach stanowić będą trzon floty tego przewoźnika.

Wg serwisu Flightera.net średni wiek samolotu SmartWings / Travel Service wynosi 8 lat. Najstarszy samolot we flocie ma 23 lata i jest to Airbus A320

Biura podróży a odszkodowanie za lot czarterowy Travel Service / SmartWings

SmartWings / Travel Service ma umowy z największymi tour operatorami w Polsce, takimi jak Rainbow Tours, Itaka, Coral Travel Wezyr, TUI.

Zgłaszając wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot należy wiedzieć, że odszkodowanie winien wypłacić operator lotu, a nie biuro podróży. Ubiegamy się o takie odszkodowanie zatem w Travel Service, a nie np. w Rainbow Tours.

 

aktualizacja: 05.03.2019

Strona
główna
Wypełnij
zgłoszenie
Poinformuj
znajomych