Odszkodowanie za odwołany lot

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego (261/2004), pasażerom, których loty odwołano, przysługuje wiele praw, w tym  odszkodowanie za odwołany lot.

Przeczytaj poniższy artykuł z najważniejszymi informacjami o odszkodowaniach za odwołane loty, lub przejdź do artykułów o poszczególnych liniach lotniczych: Ryanair, Wizz AirLOT Polish Airlines, Lufthansa.

Kiedy lot można uznać za odwołany?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami lot może uznajemy za odwołany, jeśli:

 • lot się nie odbył,
 • zmieniono pierwotny rozkład lotu i pasażer został przeniesiony na inny lot,
 • samolot wystartował, ale z różnych przyczyn zawrócił do portu odlotu, a pasażera przeniesiono na inny lot,
 • pasażer wylądował w innym porcie lotniczym, niż wskazany na jego bilecie (chyba, że wcześniej pasażer zaakceptował w formie pisemnej zmianę planu podróży lub kiedy port lotniczy przylotu i pierwotnego miejsca docelowego obsługują loty do tego samego miasta lub regionu, wtedy lot uznaje się za opóźniony).

Podaj numer lotu i datę, a poinformujemy Cię o przysługującym Ci odszkodowaniu.

Kiedy przysługuje odszkodowanie za odwołany lot

Odszkodowanie za odwołany lot przysługuje pasażerowi, którego poinformowano o odwołaniu na 14 lub mniej dni przed zaplanowanym odlotem.

Odszkodowanie jednak nie przysługuje jeśli:

 • pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu od 2 tygodni do 7 dni przed planowanym czasem odlotu i równocześnie zaproponowano im zmianę planu podróży umożliwiającą im wylot nie wcześniej niż 2 godziny przed planowanym i przylot do miejsca docelowego nie później niż 4 godziny po planowanym,
 • pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu w okresie krótszym niż 7 dni przed planowanym czasem odlotu i równocześnie zaproponowano im zmianę planu podróży umożliwiającą im wylot nie wcześniej niż 1 godzinę przed planowanym i przylot do miejsca docelowego nie później niż 2 godziny po planowanym,
 • wystąpiły tzw. nadzwyczajne okoliczności bądź siła wyższa.

Odszkodowanie może zostać zmniejszone aż o połowę w przypadku, gdy pasażerom zaoferowano lot alternatywny, którego czas przylotu nie przekracza planowego o:

 • 2 godziny w przypadku lotów o długości do 1500 km,
 • 3 godziny  w przypadku lotów na dystansie 1500-3500 km,
 • 4 godziny dla lotów o długości większej niż 3500 km.

Wysokość odszkodowania za odwołany lot

Od 3 do 4 godzin opóźnieniaWięcej niż 4 godziny opóźnieniaLot odwołanyOdległość
€250€250€250Mniej niż 1500 km
€400€400€400Loty wewnątrzwspólnotowe dłuższe niż 1500 km
€400€400€400Loty na odległości pomiędzy 1500 a 3500 km wykraczające poza granice UE
€300€600€600loty na odległości ponad 3500 km wykraczające poza granice UE
Od 3 do 4 godzin opóźnieniaOdległość
€250Mniej niż 1500 km
€400Loty wewnątrzwspólnotowe dłuższe niż 1500 km
€400Loty na odległości pomiędzy 1500 a 3500 km wykraczające poza granice UE
€300loty na odległości ponad 3500 km wykraczające poza obszar UE
Więcej niż 4 godziny opóźnieniaOdległość
€250Mniej niż 1500 km
€400Loty wewnątrzwspólnotowe dłuższe niż 1500 km
€400Loty na odległości pomiędzy 1500 a 3500 km wykraczające poza granice UE
€600loty na odległości ponad 3500 km wykraczające poza obszar UE
Lot odwołanyOdległość
€250Mniej niż 1500 km
€400Loty wewnątrzwspólnotowe dłuższe niż 1500 km
€400Loty na odległości pomiędzy 1500 a 3500 km wykraczające poza granice UE
€600Loty na odległości ponad 3500 km wykraczające poza granice UE

 

Czego będziesz potrzebować?

Pamiętaj, aby w sytuacji odwołanego lotu zgromadzić:

 • rezerwację lotu lub inny dowód zakupu biletu na Twoje nazwisko,
 • informację od przewoźnika o odwołaniu lotu,
 • postaraj się też poznać przyczyny odwołania lotu – porozmawiaj z obsługą lotniska, zapisz notatki.

Odwołanie lotów może się wydarzyć z różnych przyczyn. Czasami są one zbliżone do powodów opóźnionych lotów, takich jak burze, strajki, problemy na lotniskach. Czasami te powody są zupełnie inne (alarm bezpieczeństwa na lotnisku, awaria maszyny). Ważnym jest jednak ich dokładne zrozumienie, ponieważ są one kluczowe w procesie odzyskiwania odszkodowania.

Przyczyny odwołania lotu

Przeczytaj kilka przykładów sytuacji, gdy linie lotnicze odwołały loty. Nie każde odwołanie lotu jest proste w interpretacji, stąd Refundis i inne firmy z naszej branży służą realnym wartościowym wsparciem osobom poszkodowanym.

Odwołany lot Ryanair FR3048 z Porto do Krakowa, 15 września 2017 roku

Przewoźnik zdecydował się odwołać kilkaset lotów w całej Europie, aby poprawić inne parametry jakości. Odpowiedzialność leżała całkowicie po stronie przewoźnika, więc musiał on wypłacić odpowiednie rekompensaty niedoszłym pasażerom. Osoby pozostawione jednak daleko od swojego miejsca zamieszkania miały nie lada problem z powrotem do domu. Musiały przecież zakupić dodatkowe noclegi, przejazdy i prowiant. Gromadząc odpowiednie dowody zakupy mogły się ubiegać o zwrot takich wydatków przez Ryanair.

Odwołany lot Wizz Air W61457 z Warszawy do Neapolu, 5 sierpnia 2018

Wizz Air poinformował, że musi poddać samolot nieplanowanej naprawie technicznej. W takich przypadkach linia lotnicza może powołać się na bezpieczeństwo lotu i odmówić wypłat. Niestety wielu pasażerów nie mając świadomości swoich praw i nie mając po swojej stronie specjalistów od odszkodowań lotniczych może zrezygnować z ubiegania się o odszkodowanie. A przecież  wyrok TSUE  jeszcze z 2008 roku precyzuje, że usterki techniczne nie są sytuacjami nadzwyczajnymi. Zatem w przypadku usterki lot oczywiście powinien być odwołany ze względu na bezpieczeństwo, ale odszkodowanie za odwołany lot jest jak najbardziej w zasięgu poszkodowanego pasażera.

Odwołany lot LOT Polish Airlines LO0334 z Warszawy do Paryża, 26 października 2018

LOT musiał odwołać szereg lotów w związku ze strajkiem pracowników. Zarząd przewoźnika stoi na stanowisku, że strajk był nielegalny. Załoga jest pewna, że strajkowała zgodnie z zasadami. Dotychczasowe postanowienia sądów nie rozstrzygają sytuacji. Uznanie strajku za legalny bądź nielegalny może być kluczowe dla rozstrzygnięcia o prawie pasażerów do odszkodowania.

Odwołany lot Lufthansa LH133 ze Stuttgartu do Frankfurtu, 23 czerwca 2017

Odwołanie lotu krajowego Lufthansy skutkowało wypłatą zgodnych z rozporządzeniem WE 261/04 odszkodowań w wysokości 250 euro od osoby.

Dlaczego starać się o odszkodowanie za odwołany lot z Refundis?

 • Zero ryzyka. Całe ryzyko postępowania jest po stronie Refundis. Pobierzemy część z wypłaconej kwoty odszkodowania tylko w przypadku sukcesu. W żadnym innym wypadku nie pobierzemy opłat.
 • Zero papierologii. Całą korespondencją z przewoźnikiem, lotniskami i urzędami zajmiemy się my.
 • Zero komplikacji związanych z prawem konsumenckim, rozporządzeniami, wyrokami. Refundis współpracuje z kancelariami, które są kompetentne w takich sprawach.
 • Możesz nam zaufać, że nie poddamy się po pierwszej negatywnej odpowiedzi od linii lotniczej. Czasami to trwa długo, ale pamiętaj, że również w naszym interesie jest skuteczne i szybkie dochodzenie odszkodowania.

Podaj numer lotu i datę, a poinformujemy Cię o przysługującym Ci odszkodowaniu.

aktualizacja: 30.09.2019

Strona
główna
Wypełnij
zgłoszenie
Poinformuj
znajomych