Odszkodowanie za lot służbowy
Odszkodowanie za lot służbowy (opóźniony czy odwołany) jest przyznawane na dokładnie takiej samej podstawie jak w przypadku lotu w celach prywatnych. Cel lotu nie ma żadnego znaczenia. Dlatego warto znać swoje prawa i egzekwować odszkodowanie od linii lotniczych.
Komu należy się odszkodowanie za lot służbowy?
Odszkodowanie należy się zawsze podróżnemu niezależnie od tego, kto za bilet zapłacił. Odszkodowania w ramach rozporządzenia UE 261/04 mają zadośćuczynić osobom podróżującym, ponieważ to one doświadczają nieprzyjemności wynikających z takich sytuacji.
A co jeśli leciałeś z grupą współpracowników? Wtedy każdy z Was może ubiegać się o odszkodowanie na własną rękę. Możecie również sprawy wszystkich pasażerów z takiej grupy przekazać do Refundis. My zorganizujemy sprawną obsługę roszczeń dla całej grupy.
Pamiętaj, że nie ma znaczenia, czy lot odbywał się linią regularną czy tzw. tanią linią. Firmy równie często korzystają z usług LOTu, Lufthansy i KLMu, jak Wizz Aira, Ryanaira czy Norwegian Air.
Podaj numer lotu i datę, a poinformujemy Cię o przysługującym Ci odszkodowaniu. |
Czy nie będę miał kłopotów w pracy?
Nie ma się czego obawiać. Jedynie pasażer lotu może ubiegać się o odszkodowanie. Firma czy pracodawca nie mają do tego żadnego tytułu. Jeśli otrzymasz od linii lotniczej odszkodowanie za opóźniony lot służbowy, to nie będzie się wiązało z żadną stratą dla twojego pracodawcy.
Co więcej, nie musisz w żaden sposób włączać swojego pracodawcy w proces odszkodowawczy. Nawet nie będziesz potrzebować żadnych potwierdzeń z działu księgowości czy administracji. Wystarczy, że zadbasz o dokumenty podróżne (e-mail z potwierdzeniem i numerem rezerwacji i karta pokładowa). To one świadczą o Twoim udziale w locie opóźnionym czy niedoszłym udziale w locie odwołanym.
Spóźnienie samolotu doprowadziło do dużych szkód
Jeśli Twoja podróż służbowa związana była z ważnym działaniem biznesowym, które np. nie doszło do skutku z powodu odwołania lotu, to można ubiegać się o osobne odszkodowanie z tego tytułu. Takie sprawy wymagają jednak bardzo dokładnej dokumentacji i nie są objęte rozporządzeniem 261/04.